Snoezelen zážitky z pohodlí domova

Účelem Snoezelen je smysly překvapit a dopřát jim neobvyklý zážitek, ale i umožnit naplno smyslově vnímat předměty z běžného života. Proto Snoezelen pracuje jak se smyslově speciálními pomůckami, tak s řadou obyčejných věcí, které získávají zcela nový význam.

Snoezelen v každodenním životě - přírodní senzorické stimulace

Snoezelen je často spojován právě s výše popsanou speciálně vybavenou místností. Jak zdůrazňuje například Fowler (2008), multismyslový zážitek je však součástí našeho každodenního života. Přirozené smyslové podněty vnímáme téměř neustále. Řada aktivit vycházejících ze Snoezelen tak nemusí být vázaná na žádné speciální pomůcky, ale aplikovat jde i řada přírodních materiálů a předmětů, které běžně používáme.

Mnoho lidí také hodnotí práci s přírodními materiály jako příjemnější, protože ji často provázejí osobní vzpomínky, nebo jsou jim materiály jinak blízké.

snoezelen-zazitky-z-pohodli-domova-prirodni-senzoricke-stimulace

Využít lze například:

  • Lesní senzorický chodník, grounding v přírodě.
  • Pracovat technikou “Moje smysly” v různém prostředí. V práci, ve městě, na vycházce v lese, s jednoduchým předmětem – například květinou.
  • Vyzkoušet vědomé provádění zautomatizované činnosti.

Snoezelen pomůcky

Součástí práce ve Snoezelen je také práce s pomůckami, které jsou pro naše smysly neobvyklé a zajímavé. Tyto pomůcky lze koupit ve specializovaných obchodech, často ale známe z našeho života jejich neméně zajímavé alternativy (například olejové lampy, olejové přesýpací hodiny, hmatové míčky apod.). Některé pomůcky si lze také vyrobit doma.

Využít k tomu můžete například následující návod:

Další inspirace na výrobu smyslových pomůcek můžete čerpat ze série volně dostupných videí:

Vůbec tedy nemusíte mít strach, že bez vybavené místnosti nemůžete některé techniky Snoezelen zkoušet!

V následujících částech budou vždy uvedené techniky, které využívají Snoezelen pomůcky, ale i ty, které pracují s předměty, které s největší pravděpodobností najdete i doma 🙂.

Zajímavost

Snoezelen má opravdu velmi pestré využití. Může sloužit i jako zdroj cestovatelských zážitků z pohodlí jedné místnosti. Lze smyslově vnímat cizí země, exotické kraje i dozvědět se informace o mnoha zajímavých místech z různých koutů planety.