Mindfulness ve Snoezelen i mimo něj

Společně se zklidňujícími účinky se v prostoru Snoezelen klienti setkávají i s prvky mindfulness. Pojem mindfulness můžeme do češtiny přeložit jako všímavost nebo bdělé vědomí přítomnosti. Je to stav, kdy jsme schopni sledovat a plně si uvědomovat, co se v přítomnosti v našem těle i kolem nás odehrává a jaké pocity a emoce v nás tyto podněty vyvolávají. Veškerou pozornost věnujeme vybraným podnětům s jasným záměrem, přičemž jsme schopni se oprostit od našich očekávání, možných zkreslení a hodnocení prožívaného okamžiku.

Ve chvílích, kdy jsme v neustálém shonu, zažíváme stres a přemýšlíme, co se stalo, co nás ještě čeká, nebo co by mohlo nastat, se často nevědomě ochuzujeme o zážitek a radost z přítomné chvíle.

Být všímavý vůči svému prožívání a svému okolí teď a tady přináší benefity v podobě:

  • vyšší odolnosti proti stresu,
  • zvládání emočně náročných situací,
  • zvýšení koncentrace,
  • zlepšení paměti a zkvalitnění spánku.

Účinky mindfulness se také odráží i v pojetí našeho Já a v subjektivním prožívání pozitivních emocí, které hrají roli i v budování a udržování sociálních vztahů a prohlubování empatie.

Stejně jako schopnost relaxace a uvolnění je i mindfulness dovedností, kterou si lze osvojit a dále se v ní zdokonalovat. Tréninku mindfulness se lze věnovat v každodenních činnostech, které často děláme zcela automaticky. Plně zaměřte pozornost na jednu takovou činnost a zkuste ji vnímat všemi smysly.

Vědomé provádění činností

Vědomé jídlo

Vyzkoušejte si s námi plně věnovat svou pozornost jezení mandarinky. Nejprve prozkoumejte mandarinku v ruce – jaká je na dotek, jaký má tvar a tíhu. Zkuste si všimnout i nejmenších detailů, jak citrus vypadá. Následně odloupněte kůru, přivoňte si k ní a vnímejte, jak se Vám kůra zevnitř jeví. Zaměřte se i na zvuky, které můžete při loupání slyšet. Stejně tak si prohlédněte samotný vnitřek mandarinky. Odloupněte měsíček mandarinky, vložte do úst a sledujte, co se ve Vašich ústech mění. Prozkoumejte tvar mandarinky jazykem. Poté sledujte, co se ve Vašich ústech děje, když do měsíčku kousnete. Zaměření pozornosti vůči jídlu se meze nekladou. 

Tip

Vyzkoušejte si skombinovat potraviny, které jste dosud neochutnali.

Vědomé provádění již zautomatizované činnosti

Příklad pro představu: čištění zubů

Zaměřte svou pozornost na Váš kartáček, jak vypadá, jak ho uchopujete a držíte. Stejně tak se zaměřte i na nanášení pasty na kartáček. Prozkoumejte, jak zubní pasta vypadá a jak voní. Během čištění zubů pozorujte, jak se pasta pomalu rozplývá a spolu s ní se mění i chutě ve Vašich ústech. Vnímejte, jak pohybujete rukou a jak se kartáček dotýká Vašich zubů a dásní.

Během čištění si také můžete všimnout, jak můžete znenadání začít plánovat budoucnost, nebo přemýšlet nad minulostí. Pokud se tak stane, udělejte to s jasným záměrem. Je to to, na co jste se svou pozornost rozhodli zaměřit.