Relaxace za pomocí smyslů

V běžném prostředí jsme často přehlceni smyslovými podněty, což na nás klade vysoký nárok všechny podněty zpracovat. Kvůli tomu se můžeme cítit přetížení a unavení nebo smyslové podněty dostatečně nezpracujeme. Speciálně smyslově upravené prostředí Snoezelen nám pro smyslovou relaxaci vytváří optimální prostředí. Stejně tak se ale relaxaci za pomoci smyslů můžeme věnovat i v každodenním životě.

Při běžné relaxaci klienti často hovoří o obtížích při soustředění se na samotné uvolnění. Nedaří se jim odpoutat se od vnějších myšlenek a pociťují výčitky nebo stres z toho, že se jim relaxace nedaří. Pokud však relaxujeme za pomocí smyslů, není naším cílem odpoutat se od svých myšlenek, ale pouze je vědomě koncentrovat na tak základní podněty, jako je smyslové vnímání.

Moje smysly

Tato krátká jednoduchá relaxace má za cíl uvědomit si, co aktuálně naše jednotlivé smysly vnímají. Je efektivní například při pocitech stresu, kdy naši pozornost místo stresujícímu podnětu věnujeme smyslům. Pomáhá také lépe ujistit tělo v přítomnosti a zdokonaluje všímavost vůči změnám a jeho projevům.

Otázky k zamyšlení: 

  • Co Vás rušilo? Jak se Vám dařilo soustředit se vždy na konkrétní smysl?
  • Jaké vjemy Vám byly nepříjemné? Jdou tyto vjemy eliminovat? 
  • Umíte se v běžném životě zastavit a vnímat své smysly?  
  • Jaký smysl používáte v běžném životě méně než ostatní?
moje-smysly
Stáhnout pdf