Grounding neboli earthing, česky často překládán jako “uzemnění”, znamená dotyk holé kůže s povrchem země. Grounding může mít řadu podob – nejčastěji si však pod tímto pojmem představíme chůzi naboso po jakémkoliv povrchu – přírodním i umělém. Většina lidí však preferuje povrch přírodní – tedy například bosou chůzi venku. Pod pojem však spadá jakýkoliv kontakt se zemí, takže například také zahradničení (Chevalier, 2015).
Grounding má řadu zdravotních benefitů, jako například zlepšení krevního oběhu, posílení imunity nebo slouží jako prevence zánětlivých onemocnění (Oschman, 2015). Stále častěji se kromě fyziologických benefitů vědecky zkoumá také vliv groundingu na duševní zdraví. Řada relaxačních technik využívá grounding jako metodu podpory vědomého vnímání svého vlastního těla i okolí, jako způsob práce se stresem i jako preventivní techniku k dlouhodobému zlepšení psychického well-beingu (Chevalier, 2015).
Z pohledu metody Snoezelen se můžeme na grounding dívat jako na vnímání běžných i netradičních povrchů způsobem, který pro nás není obvyklý. V rámci groundingu jsou také smyslově stimulovány nohy, které jsou často o smyslovou stimulaci ochuzeny. Zároveň je grounding skvělým způsobem, jak využít běžné materiály ke smyslové relaxaci.
Aktivity k vyzkoušení
Grounding v přírodě
Nejběžnějším způsobem, jakým můžeme formou groundingu relaxovat, je vědomá bosá chůze v přírodě. Vyberte si místo, kde cítíte, že je bezpečné jít naboso. Může to být na lesní cestě, na zahradě nebo třeba na pláži během dovolené. Zkuste jít co nejpomaleji a naplno vnímat svůj pohyb. U chůze zjistíte, kolik věcí děláte automaticky. Soustřeďte se na odlepení chodidla od země, přenesení váhy a dotyk bosé nohy se zemí.
Senzorické chodníky, grounding ve Snoezelen
Abychom umocnili smyslovou podstatu groundingu, lze využít tzv. senzorické chodníky. Na senzorickém chodníku se cíleně střídají různé druhy povrchů tak, aby byly nohy smyslově maximálně stimulovány, nebo se naopak využívá příjemný materiál jako forma příjemného smyslového podnětu, který může pomoci člověku navodit pocit uvolnění.
Senzorický chodník Snoezelen
Lesní senzorický chodník z pohodlí domova
Senzorický chodník lze vytvořit také z přírodních materiálů. K tomu potřebujete jakékoli přírodniny z lesa. Například mech, kůru, šišky, jehličí, kaštany, větvičky, nebo cokoliv Vás napadne. Doporučujeme vybrat jak materiály, které jsou na první pohled příjemné, tak i materiály, které mohou být na dotek hrubé a tvarem nezvyklé.
Na vymezenou plochu (ideálně hladkou, na dotek neutrální) si z materiálů, které máte k dispozici, postavte malou ukázku lesa podle vlastních představ. Můžete zařadit, jaké přírodniny chcete. Můžete jich na plochu dát více nebo méně, můžete je mezi sebou míchat. Je to Vaše plocha a meze se v ničem nekladou. Nikam nemusíte spěchat. Jednotlivé materiály prozkoumejte a věnujte jim plnou pozornost.
Až budete mít chodník poskládaný, pozvolna se po něm projděte bosýma nohama. Zkuste si jak rychlý pohyb (klasickou chůzi), tak pohyb pomalý. Při pomalé chůzi se na každém místě chodníku nohou zastavte a vnímejte, jak na Vaši nohu povrch působí.
- Které povrchy jak na nohy působily?
- Překvapil Vás nějaký materiál? Čím?